عمومی

ماینوکسیدیل

Minoxidil-min

ماینوکسیدیل، قرصی که زمانی برای درمان فشار خون بالا استفاده میشد، حالا توانسته مسیری نو در درمان طاسی و ریزش مو رقم بزند. جالب است بدانید برخی از افرادی که از این دارو برای کنترل فشار خون استفاده می کردند، دچار پر مویی شدند که یکی از عوارض این دارو به شمار میرفت.

از آنجا بود که دانشمندان محلولی با نام ماینوکسیدیل تولید کردند که امروزه برای درمان ریزش مو و کمک به پرپشت شدن مو کاربرد دارد. محلول ماینوکسیدل با نام تجاری Minoxidil به صورت تخصصی برای درمان ریزش مو استفاده می شود و پزشکان آن را برای درمان ریزش های الگویی هم تجویز می کنند. استفاده از ماینوکسیدیل، مزایا و البته معایب و مشکلاتی دارد که در ادامه بیشتر آنها را توضیح می دهیم.

انواع داروی ماینوکسیدیل

به طور کلی ماینوکسیدیل به دو شکل فوم و محلول در دسترس است. افرادی که طاسی کامل داشته و یا موهای خود را تراشیده ‌اند، بهتر است از فوم دارو استفاده کنند. به این دلیل که محلول روی سر آنها باقی نمانده و سر می خورد. البته فوم حساسیت کمتری هم ایجاد می کند و عوارض آن در مقایسه با محلول، کمتر است. اما برای افرادی که ریزش موی سکه ‌ای یا موضعی دارند، استفاده از شکل محلول مناسب است.

در این مدل ریزش مو فوم ماینوکسیدیل به مقدار کافی به کف سر نرسیده و دارو به درستی جذب نمی ‌شود؛ اما با محلول می توان تمامی قسمت های کف سر را به خوبی پوشاند. ماینوکسیدیل دو نوع ۲ و ۵ درصد دارد که نوع ۲ درصد را می‌توان برای درمان ریزش مو در ریش و سبیل آقایان و موهای بانوان استفاده کرد. اما نوع ۵ درصد قوی تر بوده و برای ریزش موی شدیدتر در آقایان موثر است.

مزایای استفاده از ماینوکسیدیل

افرادی که از پس هزینه های بالای کاشت مو بر نمی آیند، می توانند از ماینوکسیدیل استفاده کنند. علاوه بر قیمت پایین، دیگر مزیت استفاده از ماینوکسیدیل این است که رشد موها را تقویت می کند. در مراحل ابتدایی درمان با این محلول، در محل‌ های خالی شده می ‌توان موهای باریک و نرمی را مشاهده کرد. این موها به مرور زمان تیره ‌تر و محکم‌ تر می شوند تا موهایی کاملا یکدست داشته باشید. همچنین این دارو برای افرادی که در سن پایین دچار ریزش مو می شوند بسیار موثر است. مزیت مهم دیگر این که برای خرید ماینوکسیدیل، نیازی به نسخه پزشک نیست. البته توصیه می‌کنیم که مصرف این دارو را حتما با مشورت پزشک آغاز کنید.

عوارض استفاده از داروی ماینوکسیدیل

در کنار مزایایی که برای استفاده از ماینوکسیدیل برشمردیم، نباید از عوارض آن نیز غافل شد. البته عوارض این دارو معمولا کم است و در صورت استفاده درست و رعایت دستور پزشک، هیچ کدام از آنها را مشاهده نخواهید کرد. اما در مواردی ممکن است دارو باعث ایجاد حساسیت شده و پوست سر را قرمز و ملتهب کند. این قرمزی و التهاب ممکن است با سوزش و خارش نیز همراه باشد.

با این حال می توان این عوارض را با مشورت پزشک و تغییر دادن دوز دارو کاهش داد. مسئله دیگر این که ممکن است در حین استفاده محلول بر روی محل‌هایی که موردنظر فرد نیستند ریخته و باعث رشد موها در این نواحی شود. درحالی که این اتفاق اصلا خوشایند نیست و موهای اضافه، قطعا آزاردهنده خواهند بود. مهم ترین نقطه ضعف ماینوکسیدیل این است که با قطع مصرف آن، رشد موها نیز متوقف می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *