مقالات

درمان بیماری MS با ویتامین D

Treatment-of-MS-with-vitamin-D-min

در یان مقاله از رپسون مگ پرداختیم به درمان بیماری MS.کمی آفتاب ممکن است برای کسانی که از دو وضعیت سلامتی در غیر این صورت غم انگیز رنج می برند، کارساز باشد.

مطالعات اخیر نقش ویتامین D را در مولتیپل اسکلروزیس (MS) و فیبرومیالژیا – دو بیماری مزمن، غیرقابل درمان و اغلب ناتوان کننده – نشان می دهد.

در مطالعه‌ای که در JAMA Neurology Trusted Source منتشر شد. محققان دانشکده بهداشت عمومی هاروارد (HSPH) در بوستون بیماران مبتلا به ام‌اس را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند افرادی که سطوح ویتامین D بالاتری داشتند. بسیار بهتر از افرادی که سطوح پایین‌تری داشتند، عمل کردند.

آنها سطح ویتامین D 465 شرکت کننده را که در طی یک دوره پنج ساله به عنوان بخشی از مطالعه برای نظارت بر بیمارانی که Betaseron، یک داروی ام اس مورد تایید FDA، تحت نظر داشتند، بررسی کردند. آنها دریافتند که افزایش سطح ویتامین D در 12 ماه اول درمان دارویی منجر به کاهش 57 درصدی خطر عود می شود.

بر اساس این مطالعه، بیماران با سطوح پایین ویتامین D در اوایل دوره بیماری، ریسک فاکتور بیشتری برای پیشرفت طولانی مدت ام اس داشتند.

اما آیا این بیماری باعث کاهش ویتامین D می شود یا سطوح پایین ویتامین در تشدید بیماری نقش دارد؟ این معمای کلاسیک “مرغ یا تخم مرغ” است.

در مصاحبه ای با Healthline. نویسنده اصلی Alberto Ascherio، D.P.H., M.D.، پروفسور اپیدمیولوژی و تغذیه در HSPH گفت: «به احتمال زیاد فعالیت بیماری با سطوح پایین ویتامین D تشدید می شود.»

میدونستین افسردگی از شایع ترین بیماری هاست و همه دارن؟سریع بریم برای رفعش این مقاله ی 10 روش از بین بردن افسردگی رو بخونیم!

ویتامین D مفید برای مبتلایان به ام اس و فیبرومیالژیا

در مطالعه جداگانه‌ای که توسط محققان در وین، اتریش انجام شد.نشان داد که سطوح ویتامین D با سطوح پایین‌تر درد و خستگی در بیماران فیبرومیالژیا مرتبط است.

30 شرکت کننده در مطالعه به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه مکمل ویتامین D و گروه دیگر دارونما مصرف کردند. در گروهی که مکمل دریافت کردند، محققان متوجه کاهش قابل توجه علائم درد و خستگی شدند.

این یافته‌ها نوید تسکین خفیف را برای مبتلایان به سندرم فیبرومیالژیا (FMS) می‌دهد. که محقق ارشد فلوریان وپنر، M.D.، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: “یک مجموعه علائم بسیار گسترده است که نمی‌توان آن را تنها با کمبود ویتامین D توضیح داد.”

 

 

بگذار آفتاب به داخل بتابد

اگرچه ممکن است همه پاسخ‌ها را در مورد نحوه عملکرد ویتامین D بر ام‌اس یا فیبرومیالژیا ندانیم. اما حفظ سطح مناسب ویتامین برای سلامتی ما حیاتی است.

طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، برای افراد 9 سال به بالا، سطح ایمن و حداکثر مصرف 4000 واحد بین المللی ویتامین D در روز است.

راه های مختلفی برای افزایش سطح ویتامین D وجود دارد، اما ساده ترین راه این است که کمی آفتاب بگیرید. تنها 10 تا 15 دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید سه بار در هفته کافی است.

“آفتاب باید روی پوست صورت، بازوها، پشت یا پاهای شما بتابد (بدون ضد آفتاب). NIH توصیه می کند، اما «از آنجایی که قرار گرفتن در معرض نور خورشید یک عامل خطر برای سرطان پوست است، باید پس از چند دقیقه در معرض نور خورشید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.»

آسچریو موافق است که “ترکیبی از تغذیه خوب و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب عاقلانه ممکن است کمک کند”، اما، او می گوید، “اکثر افرادی که در عرض های جغرافیایی بالا زندگی می کنند به مکمل ها برای حفظ سطوح سالم در سال نیاز دارند.”

میدونستین افسردگی از شایع ترین بیماری هاست و همه دارن؟سریع بریم برای رفعش این مقاله ی 10 روش از بین بردن افسردگی رو بخونیم!

چگونه ویتامین D بیشتری به دست آوریم

اگر در یک مکان آفتابی زندگی نمی کنید، ممکن است حفظ سطح کافی ویتامین D دشوارتر باشد. در این صورت، می توانید ویتامین D را از طریق رژیم غذایی یا مکمل دریافت کنید.

بیشتر شیر در ایالات متحده با 400 واحد ویتامین D در هر لیتر غنی شده است. اما NIH هشدار می دهد، “باید توجه داشت که غذاهای تهیه شده از شیر، مانند پنیر و بستنی، معمولاً غنی نمی شوند.” و بهترین منبع غذایی برای ویتامین D؟ NIH می گوید ماهی های چرب مانند ماهی تن، سالمون و ماهی خال مخالی.

وپنر گفت: “مکمل ویتامین D ممکن است به عنوان یک درمان نسبتاً ایمن و اقتصادی برای بیماران اف ام اس در نظر گرفته شود.” یک جایگزین بسیار مقرون به صرفه یا کمکی به درمان دارویی گران قیمت و همچنین درمان های فیزیکی، رفتاری و چندوجهی، سطح ویتامین D باید به طور منظم در بیماران اف ام اس، به ویژه در فصل زمستان، کنترل شود و به طور مناسب افزایش یابد.

مهم نیست که چگونه می خواهید ویتامین D بیشتری وارد سیستم خود کنید. ابتدا حتما با پزشک خود صحبت کنید. یک آزمایش پایه برای تعیین سطوح فعلی خود انجام دهید و از آنجا بروید. چه از ام اس رنج می برید و چه از اف ام اس، واضح است که حفظ سطوح مناسب ویتامین D برای مدیریت وضعیت شما ضروری است.

 

از اینستاگرام رپسون به آدرس : repsoon1 بازدید کنید که کلی خبر خوب و تخفیف و جشنواره تو راهه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *