سلامت

5 ضرر خواب کمتر از 6 ساعت

در طول چند دهه گذشته، علم خواب بسیار توسعه یافته است و اهمیت گسترده خواب و بررسی خواب کم را برای تقریباً هر سیستم بدن آشکار می کند. همانطور که تحقیقات بیشتر در رابطه بین خواب و سلامت جسمانی تحقیق کرده است، به طور فزاینده ای مشخص شده است که خواب و سیستم ایمنی ارتباط نزدیکی با هم دارند.در این مقاله از رپسون مگ از رپسون سعی به بررسی ضرر و زیان های کمبود خواب داریم. سیستم ایمنی برای سلامت کلی حیاتی است. برای التیام زخم ها، جلوگیری از عفونت ها و محافظت در برابر بیماری های مزمن و تهدید کننده حیات ضروری است. خواب و سیستم ایمنی یک رابطه دو طرفه دارند. پاسخ ایمنی، مانند پاسخ ناشی از عفونت ویروسی، می تواند بر خواب تأثیر بگذارد. در عین حال، خواب مداوم سیستم ایمنی را تقویت می کند و به عملکرد متعادل و موثر سیستم ایمنی اجازه می دهد. از سوی دیگر، کمبود خواب می تواند سیستم ایمنی بدن را از بین ببرد. شواهد نشان می دهد که در کوتاه مدت و بلندمدت، کم خوابی می تواند شما را بیمار کند.

سیستم ایمنی بدن چگونه کار می کند؟

سیستم ایمنی 3 شبکه پیچیده ای در سراسر بدن است که خطوط دفاعی متعددی را در برابر بیماری فراهم می کند. این دفاع ها به طور کلی به دو دسته اصلی مصونیت ذاتی و مصونیت تطبیقی ​​تقسیم می شوند. مصونیت ذاتی یک نوع حفاظت گسترده با چندین لایه دفاعی است. مصونیت تطبیقی ​​که به عنوان مصونیت اکتسابی نیز شناخته می شود، شامل دفاع هایی است که در طول زمان ایجاد می کنید و تهدیدات خاصی را هدف قرار می دهند.

شناخت سیستم ایمنی بدن

اجزای متعددی به پیچیدگی سیستم ایمنی کمک می کنند. یکی از اجزای مهم سیستم ایمنی بدن ما لکوسیت ها یا گلبول های سفید هستند. وظیفه لکوسیت شناسایی، حمله و حذف پاتوژن های خارجی از بدن ما است. سیستم ایمنی بدن ما به عوامل بیماری‌زا به روشی فوری (ذاتی) و آموخته‌شده (تطبیقی) واکنش نشان می‌دهد، که به ما امکان می‌دهد هر روز به طور ایمن با محیط خود تعامل داشته باشیم. وقتی یک گلبول سفید یک پاتوژن خارجی را تشخیص می‌دهد، سیتوکین‌ها را آزاد می‌کند تا به سایر گلبول‌های سفید خون بگوید که برای حمله آماده شوند. سیتوکین ها پروتئین هایی هستند که به عنوان پیام رسان برای سیستم ایمنی عمل می کنند. سایر مواد شیمیایی مانند هیستامین نیز در واکنش های ایمنی مانند تورم یا قرمزی نقش دارند.

پاسخ ایمنی متعادل

هنگامی که سیستم ایمنی به طور مطلوب عمل می کند، تعادل ظریفی را حفظ می کند. هنگامی که یک تهدید یا آسیب ایجاد می شود، سیستم ایمنی واکنش هایی مانند قرمزی، التهاب (تورم)، خستگی، تب و/یا درد را تحریک می کند. افسردگی از شایع ترین بیماری هاست این مقاله ی 10 روش از بین بردن افسردگی رو بخونیم!برای سیستم ایمنی بدن مهم است که به اندازه کافی قوی باشد تا تهدیدات احتمالی را پیدا کند و به آنها حمله کند، اما همچنین باید به خوبی تنظیم شود تا بدن همیشه در حالت آماده باش یا در حالت حمله نباشد.

خواب چه تاثیری بر سیستم ایمنی بدن دارد؟

خواب از سیستم ایمنی حمایت می کند. ساعت‌های کافی خواب با کیفیت بالا، یک دفاع ایمنی متعادل را قادر می‌سازد که دارای ایمنی ذاتی و سازگار قوی، پاسخ کارآمد به واکسن‌ها و واکنش‌های آلرژیک کمتر است. در مقابل، مشکلات جدی خواب، از جمله اختلالات خواب مانند بی خوابی، آپنه خواب، و اختلال در ریتم شبانه روزی، می تواند در عملکرد سالم سیستم ایمنی اختلال ایجاد کند.

خواب کم رپسون

خواب و ایمنی ذاتی و تطبیقی

خواب یک دوره مهم استراحت بدن است و مطالعات نشان می دهد که خواب بر خلاف خواب کم نقش مهمی در استحکام سیستم ایمنی بدن ما دارد. در واقع، خواب هم به ایمنی ذاتی و هم به ایمنی تطبیقی ​​کمک می کند. محققان دریافته اند که در طول خواب شبانه، برخی از اجزای سیستم ایمنی بدن افزایش می یابد. به عنوان مثال، افزایش تولید سیتوکین های مرتبط با التهاب وجود دارد. به نظر می رسد که این فعالیت هم توسط خواب و هم توسط ریتم شبانه روزی که ساعت 24 ساعته داخلی بدن است انجام می شود. هنگامی که فردی بیمار یا مجروح است، این پاسخ التهابی ممکن است به بهبودی، تقویت ایمنی ذاتی و سازگارانه کمک کند، زیرا بدن برای ترمیم زخم ها یا مبارزه با عفونت کار می کند. با این حال، مطالعات نشان داده اند که این التهاب حتی زمانی رخ می دهد که فرد به طور فعال آسیب دیده یا بیمار نباشد. تجزیه و تحلیل نوع سلول ها و سیتوکین های درگیر در این فعالیت ایمنی شبانه نشان می دهد که نقش آن تقویت ایمنی تطبیقی ​​است.

خواب و تقویت حافظه!

همانطور که خواب می تواند به مغز کمک کند یادگیری و حافظه را نیز میتواند تقویت کند. تحقیقات نشان می دهد که خواب مناسب بر خلاف خواب کم حافظه ایمنی را تقویت می کند. تعامل اجزای سیستم ایمنی در طول خواب، توانایی سیستم ایمنی را برای به خاطر سپردن نحوه تشخیص و واکنش به آنتی ژن های خطرناک تقویت می کند. کارشناسان مطمئن نیستند که چرا این فرآیند در طول خواب انجام می شود، اما اعتقاد بر این است که چندین عامل ممکن است دخیل باشند: در طول خواب، تنفس و فعالیت ماهیچه ای کند می شود و انرژی را برای سیستم ایمنی برای انجام این وظایف حیاتی آزاد می کند. التهابی که در طول خواب اتفاق می‌افتد، اگر در ساعات بیداری رخ دهد، می‌تواند به عملکرد فیزیکی و ذهنی آسیب برساند، بنابراین بدن تکامل یافته است به طوری که این فرآیندها در طول خواب شبانه آشکار می‌شوند. ملاتونین، یک هورمون خواب‌آور که در شب تولید می‌شود، در مقابله با استرس ناشی از التهاب در هنگام خواب ماهر است. در حالی که این فعالیت سیستم ایمنی در طول خواب مفید است، یک جنبه مهم این فرآیند این است که خود تنظیم می شود. با پایان یافتن دوره خواب، ریتم شبانه روزی بدن این التهاب را کاهش می دهد. به این ترتیب، خواب کافی و با کیفیت بالا، تعادل ظریف عملکرد سیستم ایمنی را که برای ایمنی ذاتی و انطباقی حیاتی است، تسهیل می‌کند. تاثیر خواب بر حافظه رپسون

خواب و واکسن

مطالعات به وضوح نشان داده‌اند که خواب اثرات واکسن‌ها را بهبود می‌بخشد. مزایای خواب را برای ایمنی تطبیقی ​​نشان می‌دهد. واکسن ها با وارد کردن یک آنتی ژن ضعیف یا غیرفعال شده به بدن عمل می کنند و پاسخ ایمنی را تحریک می کنند. به این ترتیب، ایمن سازی ها به طور موثر به سیستم ایمنی می آموزند که آن آنتی ژن را شناسایی کرده و به آن حمله کند. خواب عامل مهمی است که به تعیین اثربخشی واکسن ها کمک می کند. مطالعات واکسن‌های هپاتیت و آنفولانزای خوکی (H1N1) نشان داده‌اند که وقتی افراد شب‌ها پس از دریافت واکسن نخوابند، پاسخ ایمنی بدن ضعیف‌تر می‌شود. در برخی موارد، این امر حفاظت واکسن را کاهش می دهد و حتی ممکن است نیاز به دوز دوم واکسن داشته باشد. در حالی که این مطالعات شامل محرومیت کامل از خواب پس از واکسیناسیون بود. مطالعات دیگر نشان داده اند که اثربخشی واکسن در بزرگسالانی که معمولاً حداقل هفت ساعت نمی خوابند، کاهش یافته است. افرادی که خواب ناکافی دارند ممکن است به بدن خود زمان کافی برای توسعه حافظه ایمونولوژیک ندهند و به طور بالقوه علیرغم اینکه واکسینه شده اند، از آنها محافظت نمی کنند.

خواب و آلرژی

آلرژی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن نسبت به چیزی که برای اکثر افراد آسیبی ندارد .بیش از حد واکنش نشان می دهد و شواهد رو به رشد خواب و آلرژی را به هم مرتبط می کند.تقریبا میشه گفت که بدنتون داره از بی خوابی رنج میبره! تحقیقات اخیر نشان داده است که ریتم شبانه روزی یک فرد در تنظیم واکنش بدن به مواد حساسیت زا نقش دارد. هنگامی که ریتم شبانه روزی مختل می شود، ممکن است احتمال و شدت واکنش های آلرژیک را افزایش دهد. کمبود خواب با آلرژی نیز مرتبط است. یک مطالعه نشان داد که کمبود خواب افراد مبتلا به آلرژی به بادام زمینی را مستعد ابتلا به حملات آلرژی می‌کند. آیا کم خوابی می تواند شما را بیمار کند؟در این مقاله از رپسون مگ از رپسون سعی به بررسی ضرر و زیان های کمبود خواب داریم. کم خوابی اثرات گسترده ای بر سلامتی دارد و شواهد فزاینده نشان می دهد. که می تواند سیستم ایمنی بدن را مختل کرده و بیمار شدن را برای شما آسان تر کند. کمبود خواب شبانه هم با بیماری های کوتاه مدت و هم با خطر بیماری های مزمن مانند دیابت13 و مشکلات قلبی مرتبط است. محققان به طور فزاینده ای بر این باورند که این موضوع با نحوه تداخل کم خوابی با عملکرد طبیعی سیستم ایمنی مرتبط است.خواب کم رپسون

خطر عفونت

در کوتاه مدت، خطر عفونت در افرادی که کمتر از شش یا هفت ساعت در شب می خوابند و خواب کمی دارند، 15 بیشتر است. مطالعات نشان داده اند که خواب ناکافی احتمال ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا را افزایش می دهد. علاوه بر این، افرادی که در بخش‌های مراقبت‌های ویژه (ICU) نیازهای حاد بهبودی دارند، ممکن است به دلیل کمبود خواب، روند بهبودی آنها با مشکل مواجه شود. کمبود خواب با مشکلات سلامتی درازمدت متعددی مرتبط است و اعتقاد بر این است که این موضوع با اثرات منفی کم خوابی بر سیستم ایمنی مرتبط است. در افرادی که خواب سالم دارند، التهاب در طول شب قبل از بیدار شدن به سطح طبیعی کاهش می یابد. با این حال، در افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند، این سیستم به طور معمول خودتنظیمی از کار می افتد و التهاب ادامه می یابد. این سطح پایین التهاب سیستمیک عوارضی را به همراه دارد. به افزایش خطر ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی عروقی، درد و بیماری های عصبی کمک می کند. التهاب مداوم با افسردگی همراه بوده است. که ممکن است میزان بالای این اختلال را در میان افراد مبتلا به مشکلات خواب توضیح دهد. التهاب همچنین با سرطان مرتبط است که تحقیقات حیوانی نشان می‌دهد ممکن است با خواب ناکافی بدتر شود. متأسفانه، در حالی که برخی از افراد موفق می شوند روز را با خواب محدود پشت سر بگذارند. مطالعات نشان می دهد که سیستم ایمنی یاد نمی گیرد که چگونه به خواب ناکافی “عادت کند”. در عوض، این التهاب با درجه پایین می تواند مزمن شود و سلامت طولانی مدت را بدتر کند. از اینستاگرام رپسون به آدرس : repsoon1 بازدید کنید که کلی خبر خوب و تخفیف و جشنواره تو راهه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *